Najnowsze trendy motoryzacyjne wskazują wyraźnie na rozwój branży samochodów elektrycznych. Już teraz na rynku pojawia się coraz to więcej opcji w tym zakresie, a z każdym rokiem aut z napędem elektrycznym będzie przybywać. Producenci kuszą nie tylko ekologią, ale także ceną eksploatacji, gdyż średnio auto elektryczne jest w stanie przejechać 100 km za 6 złotych. Nic więc dziwnego, że jednym z najbardziej popularnych modeli ostatnich lat stało się nowe, unikatowe BMW i3.

Wyjątkowa elektryczna sztuka

Niemiecki koncern BMW bardzo prężnie rozwija gałąź elektryczną swojej działalności. Model i3 został zaprezentowany już w roku 2011 we Frankfurcie. Do masowej produkcji wszedł w 2013 roku. Jest to samochód wyjątkowy z wielu względów. Przede wszystkim oczywiście silnik. Prędkość maksymalna co prawda nie powala (150 km/h), ale jak na typowo miejski samochód i tak nie jest zła. Do 100 km i3 rozpędza się w 7 sekund, co jest dobrym rezultatem. Zasięg silnika na jednym ładowaniu wynosi około 150 km, co nie powala na kolana i jest jedynym minusem tego samochodu. Pełne ładowanie następuje w ciągu 8 godzin, ale kupując droższą wersję możemy skrócić ten czas do 4 godzin. Silnik elektryczny generuje moc maksymalną 170 koni mechanicznych, przy momencie obrotowym 250 Nm. Istnieje również wersja hybrydowa zwiększająca zasięg nawet do 300 km.

Popularność i historia produkcji

Jest to pierwszy samochód czysto elektryczny, który odniósł wyraźny sukces. Z roku na rok BMW i3 przybywa, co sprawia, że jest to najlepiej sprzedający się model z napędem elektrycznym na świecie. Pierwsze egzemplarze trafiły do klientów w 2013 roku i od tego czasu ich liczba stale rośnie. Sama koncepcja, stworzona przez inżynierów i projektanta Richarda Kima została zaprezentowana w formie prototypowej w 2011 roku podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Wtedy też zaczęły spływać pierwsze zamówienia na i3. Szacuje się, że obecnie na drogach porusza się około 75 tysięcy modeli BMW i3. Jest to gigantyczny sukces i zapowiedź dalszego rozwoju branży motoryzacyjnej w tym kierunku.

Nietypowe wzornictwo i ekologia

Samochód elektryczny BMW i3 jest w pełni ekologiczny, to znaczy, że jego produkcja również jest w tym nurcie realizowana. Samochód znacznie stracił na wadze, dzięki użyciu produktów pochodzących z natury i recyklingu. I tak na przykład podwozie wykonano
z kompozytów włókien węglowych, nadwozie z tworzyw sztucznych włóknami wzmocnionych. Do wykończenia deski rozdzielczej użyto włókien hibiskusa, plastiku z butelek PET lub wełnę. BMW i3 nie posiada słupka środkowego. Jego drzwi otwierają się przeciwstawnie, co zwiększa przestrzeń i pozwala na zmniejszenie jego wagi. Na wydłużenie zasięgu wpływ mają także specjalnie wąskie opony.

BMW stawia na elektryczność i zapowiada utworzenie specjalnego systemu europejski ładowalni elektrycznych samochodów (IONITY). Projekt powstanie we współpracy z Daimlerem, Fordem i Volkswagenem i sprawi, że odległość jednej stacji od drugiej nie wyniesie więcej niż 150 km. Dzięki temu podróż i3 będzie możliwa już zupełnie bez przeszkód.