W ramach dzisiejszego artykułu przygotowaliśmy 5 ciekawostek ze świata motoryzacji, które co prawda nie przyczyniły się do jej rewolucji, ale z pewnością odmieniły pewne obszary. Poniżej prezentujemy zestawienie naszym zdaniem najciekawszych informacji związanych z pasją motoryzacyjną. Zapraszamy do lektury!

Ciekawostka 1

Wyścigi samochodowe bez względu na formułę posiadają kilka punktów wspólnych. Jednym z najbardziej powszechnych jest nagroda dla zwycięzcy w postaci szampana. Okazuje się jednak, że nie każdy triumfator wyścigu może liczyć na tego typu uhonorowanie. Doskonałym przykładem jest wyścig „Indianapolis 500” w którym to zwycięzca otrzymuje na pamiątkę butelkę mleka. Cykl wspomnianego wyścigu trwa nieprzerwanie od roku 1933, a jedynym triumfatorem, który postanowił wyłamać się z tradycji był brazylijski kierowca Emerson Fittipaldi, który zapewne z braku tolerancji na laktozę zdecydował się na wypicie butelki soku pomarańczowego.

Ciekawostka 2

rally

Istnieje wiele torów wyścigowych zarówno w Europie, jak i w skali globu. Na Starym Kontynencie do najpopularniejszych zaliczamy m.in. Monaco, Silverstone, czy Monzę. Niewiele osób wie, że istniej kraj, który wszelkich serii wyścigowych nie organizował przynajmniej do roku 2007. Krajem tym jest Szwajcaria, która wprowadziła zakaz w roku 1955. Wtedy to na torze Le Mans doszło do tragicznego wypadku w którym zginęło 80 osób. Po tym incydencie większość państw zrezygnowała z organizacji wyścigów. Dopiero po wprowadzeniu zaostrzonych regulacji prawnych zdecydowano się na ich kontynuację.

Ciekawostka 3

Przedstawiciele większości dyscyplin sportowych przywdziewają trykoty i inne stroje zgodne z barwami flag poszczególnych krajów. Wyjątkiem są oczywiście wyścigi samochodowe, które posiadają określoną paletę barw charakterystycznych dla danych państw. I tak od dziesiątek lat Niemcy posługują się „srebrnymi strzałami”, Francuzi lokowani są w autach niebieskich, zaś Włosi – zgodnie z kanonem Ferrari odznaczają się barwą czerwoną. Warto wspomnieć również o Brytyjczykach – ci słyną z zielonych wozów wyścigowych.

Ciekawostka 4

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek co łączy układ pierwiastków chemicznych z najpopularniejszych polskim nazwiskiem i marką Ferrari? Otóż jest to kwestia nazewnictwa. Okazuje się bowiem, iż „Ferrari” jest trzecim co do popularności nazwiskiem na Półwyspie Apenińskim dzieląc ten sam rdzeń, co słowo „ferro” oznaczające żelazo i łacińskie słowo „Ferrum”, którego skrót w postaci Fe można zaobserwować na tablicy Mendelejewa. Włoskie nazwisko określające prestiżową markę ma swoje odniesienie na ziemiach polskich i w wolnym tłumaczeniu oznacza ni mniej ni więcej – poczciwego Kowalskiego.

Ciekawostka 5

Auta z silnikami wyposażonymi w tłok obrotowy? Owszem! Jedyną marką, która produkowała i produkuje (choć dla koneserów) tego rodzaju jednostki silnikowe jest Mazda. Silnik Wankla – bo taką nazwę nosi ten typ jednostki ma wiele zalet – jest przede wszystkim nader cichy i kompaktowy, jednak wymaga zastosowanie bardzo wytrzymałej i precyzyjnej konstrukcji. Okazuje się, że wspomniana Mazda planuje popularyzację tego rodzaju silników poprzez zastosowanie ich w pojazdach wodorowych.

Przy współpracy z https://www.centercar.pl/.