glosnosc

Ekrany akustyczne są jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczania terenów mieszkalnych przed negatywnym wpływem hałasu komunikacyjnego. Nie są one jednak pozbawione wad. Niekiedy zdarza się, że nie są one skuteczne, ponieważ na etapie ich konstrukcji popełniono błędy, które później są bardzo trudne do naprawienia.

Charakterystyczne błędy przy budowie ekranów akustycznych

Powszechnie wiadomo, że przed hałasem komunikacyjnym najlepiej chronią ekrany bardzo wysokie, osiągające nawet siedem metrów. Jeżeli ekran jest znacznie niższy, prawdopodobnie nie będzie spełniał swojego zadania, a cała inwestycja okaże się jedynie marnowaniem pieniędzy. Kolejny, niestety dość często występujący błąd to za mała długość ekranu. Krótki ekran nie będzie w stanie zabezpieczyć całego obszaru, który zgodnie z pierwotnymi założeniami miał być chroniony. Niedopuszczalne są również przerwy w ekranach.

Warto zdawać sobie sprawę, że najbardziej skuteczne są ekrany usytuowane jak najbliżej źródła hałasu. Niestety wielu inwestorów o zapomina o poprawnym badaniu hałasu i stawia ekrany akustyczne w zbyt dużej odległości od ulic.

W wielu miejscach w Polsce możemy spotkać fragmentaryczne ekrany dźwiękochłonne. Ich budowa wynika przede wszystkim z braku wiedzy. Jeżeli umieścimy ekran jedynie na długości działki budowlanej, nie ochroni on jej mieszkańców przed hałasem, pomimo że koszty jego budowy będą ogromne. Co więcej chaotyczny sposób stawiania takich ekranów nie tylko nie pomoże, ale także ma duże szanse pogorszyć warunki akustyczne w okolicy.

Za brak pożądanych efektów izolacyjnych może ponosić winę także użycie nieodpowiednich materiałów.

Ekran akustyczny problemem dla otoczenia

Nieprzemyślane i niekonsultowane z mieszkańcami ekrany akustyczne mogą stać się również problemem natury społecznej. Często zdarza się, że wybór takich ekranów jest bezrefleksyjny. Natomiast konsekwencje takiego stanu rzeczy ponoszą osoby zamieszkujące daną okolicę. W wielu przypadkach ekran odbiera im dostęp do światła słonecznego, co ma wiele negatywnych konsekwencji psychologicznych i zdrowotnych. Ludzie żyjący w cieniu ekranów często cierpią z powodu obniżonego nastroju. Dodatkowo sytuację pogarsza fakt, że muszą oni korzystać ze sztucznego oświetlenia w dzień, co wiąże się z wyższymi kosztami.

Konieczność utrzymania ekranów dźwiękochłonnych

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że całkowity koszt ekranów akustycznych to nie tylko ich budowa, ale również konserwacja. Jej częstotliwość w dużej mierze zależy od materiałów, z których został wykonany ekran, a także od stopnia zanieczyszczenia środowiska. Innym problemem, z którym muszą się zmierzyć instytucje odpowiedzialne za budowę i utrzymanie takich ekranów jest wandalizm. Celowe uszkodzenie ekranu może sprawić, że nie będzie on w stanie chronić prze hałasem w takim stopniu jak powinien. Warto pamiętać również o kwestiach estetycznych – częstym motywem, zwłaszcza na ekranach o płaskiej powierzchni jest graffiti, które niekoniecznie wpisuje się w koncepcję estetyczną danego otoczenia.