drive

Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. To prawda – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę metody na skuteczne minimalizowanie spalania w trakcie jazdy samochodem. Tu istotną rolę odgrywają przede wszystkim detale, które mają ostateczny wpływ na obfitość naszego portfela. Ceny paliw notorycznie idą ku górze, dlatego jest to doskonały moment na działania, które przyczynią się do redukcji spalania w trakcie jazdy. Poniżej prezentujemy kilka złotych rad wpływających na kondycję naszego portfela.

Zadbaj o kondycję opon

Zbyt niskie ciśnienie w oponach wpływa na wysokość kwot wydawanych przez kierowców na stacjach benzynowych. Powietrze nie kosztuje nic, dlatego warto regularnie sprawdzać stan naszych opon. Okazuje się , że każde 0.2 bara poniżej wartości zalecanej zwiększa poziom spalania o ponad 2%. Ciśnienie powinno być zatem zgodne z danymi zawartymi w instrukcji użytkowania pojazdu – tego rodzaju wartości w nowych samochodach można znaleźć także na instrukcji widocznej na słupku nadwozia. O stan ciśnienie warto zadbać zwłaszcza wtedy, gdy obciążenie pojazdu jest większe.

tire

Wyrzuć zbędne bagaże

Skoro mowa o obciążeniach, to nie sposób wspomnieć o bagażach. Każdy dodatkowy kilogram w naszym aucie przyczynia się do zwiększenia poziomu spalania. Zgodnie z wyliczeniami specjalistów 100kg dodatkowego obciążenia generuje straty paliwa spalonego na poziomie 0.6l. To doskonały powód do tego, by bagaże przenieść na dach – w ten sposób zmienimy środek ciężkości, a paliwa ubędzie znacznie mniej. Z drugiej strony posiadanie bagażnika dachowego i nie używanie go również może przyczynić się do strat paliwa na poziomie 1-2l w skali 100km w przypadku autostrady. Samochód w ten sposób traci na aerodynamiczności.

Kluczowa rola silnika

Regularne przeglądy – o ile są kompleksowe mają ogromne znaczenie względem redukcji poziomu spalania. Z technicznego punktu widzenia kluczowa jest przede wszystkim odpowiednia kondycja silnika, a mówiąc ściślej – jego stosowne wyregulowanie. Dokonując przeglądu powinniśmy także zadbać o wymianę filtra, świec, oraz przewodów zapłonowych – koszt wymiany i nowych elementów z pewnością będzie mniejszy od kosztów paliwa, które trafia do atmosfery w postaci dodatkowych spalin.

engine

Warto jeździć z głową

O wpływie stylu jazdy na poziom spalania powstało już wiele artykułów. Mimo to nie sposób nie wspomnieć o dynamicznym dojeździe do świateł, złym stosowaniu biegów jałowych oraz rozkręcania silnika do niebotycznych i zbędnych obrotów – takie sytuacje walnie przyczyniają się do wyrzucania pieniędzy w błoto, a i nijak przysłużą się do zachowanie odpowiedniej kondycji silnika.
Zainwestuj w dobry olej
Producent pojazdu określa parametry środków smarnych i warto to sobie uzmysłowić, jeśli nie jest naszym celem przepłacanie na stacjach benzynowych. Źle dobrany olej silnikowy znacznie zwiększa poziom spalania, dlatego warto upewnić się jaki jego rodzaj zaleca sam twórca pojazdu. W ten sposób zaoszczędzimy wiele – znacznie więcej, niż koszt nawet najwyższej jakości oleju silnikowego, sprawdzone oleje znajdziemy na https://www.centercar.pl/pages/oleje,30-150.aspx.