Wiosna w pełnym rozkwicie. Ani się nie obejrzymy, a nastanie lato. Wespół z gorącym okresem także wysokie temperatury, dlatego przyda nam się sprawnie działająca klimatyzacja w aucie. W jaki sposób działa klimatyzacja w naszych samochodach? Z jakimi awariami możemy się najczęściej spotkać?

Fundamentalny błąd

Wielu kierowców żyje w błędnym przekonaniu, że skoro klimatyzacja działa to nie ma sensu wydawania pieniędzy na jej serwis. Tego typu pogląd jest fundamentem dla ukrócenia żywotności klimatyzacji, która prędzej niż później ulegnie zepsuciu. Kompleksowy przegląd klimatyzacji to koszt zaledwie 150-200zł, zaś naprawa większości awarii może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Rachunek ten nie pozostawia złudzeń – regularny serwis nie tylko nie uszczupli naszego portfela, ale przede wszystkim walnie przyczyni się do podniesienia komfortu użytkowania auta. Akcesoria do czyszczenia nawiewu.

Lepiej zdążyć przed latem

I tu wracamy do punktu wyjścia, ponieważ serwisu najrozsądniej dokonać przed okresem letnim. Wówczas klimatyzacja pracuje ze wzmożonym stopniem intensywności, a przy tym należy pamiętać, że jej warunki pracy nie należą do najlżejszych. Układ ten jest narażony na drgania, skoki temperatury oraz wilgoć. W konsekwencji w układzie mogą pojawić się nieszczelności, które uniemożliwią skuteczne działanie. Nawet jeśli auto użytkujemy od święta, to pal sześć. Specjaliści nie pozostawiają złudzeń – czynnik chłodzący ubywa i tak. O zdanie w tej kwestii poprosiliśmy eksperta – Hieronima Baranowskiego.

„Nawet jeśli mamy do czynienia z zupełnie nowym układem klimatyzacyjnym, a zatem zakładam, że w pełni sprawnym, to w skali roku może z niego ubyć około 10% czynnika chłodzącego. Wszystko za sprawą przenikania cząsteczek chłodzących przez materiały zawarte w układzie. Do tych zaliczamy uszczelki oraz przewody. Niedobór czynnika chłodzącego to prosta droga do nadmiernego rozwodnienia. W efekcie awarii ulega kompresor zwany potocznie sprężarką. Jest to najdroższy element układy, a zatem naprawa może okazać się bardzo kosztowna…”

Zadbaj sam

O klimatyzację można również zadbać samemu. Wówczas należy pamiętać o regularnej wymianie filtra kabinowego. Zadanie to jest stosunkowo proste – wystarczy zlokalizować filtr, który najczęściej znajduje się na podszybiu, bądź za schowkiem pasażera, a następnie dokonać jego demontażu. Operację należy wykonywać przynajmniej raz na 20 000 kilometrów. Brudny filtr to nie tylko kłopot alergików, ale także przyczyna obniżenia stopnia wydajności klimatyzacji. O jego zabrudzeniu może świadczyć charakterystyczny zapach stęchlizny wewnątrz auta po uruchomieniu układu. Wówczas do powietrza przedostają się niebezpieczne dla naszego zdrowia drobnoustroje, które przenikają do płuc. Ich siedliskiem najczęściej jest parownik ulokowany na desce rozdzielczej. Bez względu na powody – czy to finansowe, czy zdrowotne, warto zadbać o komfort użytkowania, który bezpośrednio wiąże się z bezpieczeństwem jazdy. Sprawnie działająca klimatyzacja to gwarant jednego i drugiego. Centercar