szyba

Wbrew pozorom płyn do spryskiwaczy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych znajdujących się w każdym aucie. Tytułowy płyn odpowiedzialny jest za utrzymanie w należytej kondycji szyby przedniej oraz tylnej w pojeździe. Badania statystyczne ukazują, iż jeden kierowca w skali miesiąca zużywa około 2L płynu do spryskiwaczy. W dzisiejszym artykule skupimy się na właściwościach tytułowego rodzaju płynu eksploatacyjnego. Zapraszamy do lektury!

Skład i właściwości płynów do spryskiwaczy

Płyny do spryskiwaczy tworzone są na bazie alkoholu etylowego. Ten jest wzbogacany substancjami takimi jak izopropanol, etanon, odpowiedni detergent oraz substancje zapachowe i koloryzujące. Zgodnie z zastosowaniem płyny do spryskiwaczy dzielimy na dwie podstawowe grupy – płyny letnie oraz płyny zimowe.
Letnie płyny do spryskiwaczy – zawiera odpowiednie i odmienne niż w przypadku zimowego wariantu płynu do spryskiwaczy właściwości myjące. Zgodnie z opinią producentów nie powinien zostawiać on smug na szybie, ani niszczyć lakieru znajdującego się na pojeździe.
Zimowe płyny do spryskiwaczy – posiadają wiele wspólnych właściwości z letnimi płynami do spryskiwaczy. Występują jednak pewne różnice, a największą z nich jest obniżona temperatura zamarzania występująca w zimowych wariantach. Specjaliści zalecają w okresie jesienno-zimowym, aby regularnie zasmarowywać pióra wycieraczek zimowym płynem do spryskiwaczy. Pozwala to nie pozostawiać smug oraz potencjalnych rys na szybie. Zimowe płyny do spryskiwaczy różnią się ze względu na temperaturę powietrza w jakiej są stosowane. Producenci zalecają stosowanie uniwersalnego rodzaju odznaczającego się temperaturą maksymalną – 20 stopni w skali Celsjusza.

brud

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wybór płynu do spryskiwaczy nie musi dotyczyć wyłącznie jego rodzaju. Warto wziąć pod uwagę także inne kryteria. Jednym z nich jest pojemność kanistra. Na rynku dostępne są wersje od 1 – 10 litrów. Przy niektórych kanistrach w zestawie otrzymujemy specjalny lejek, którego możemy używać wielokrotnie. Ułatwia on napełnianie zbiornika zwłaszcza tych z wlotem o niewielkich średnicy. Dla niektórych duże znaczenie może mieć również zapach płynu. Szeroka gama aromatów dostępna jest nie tylko w sklepach motoryzacyjnych jak https://www.centercar.pl/pages/chemia,30-148.aspx, ale także w dużych marketach.
Ważnym aspektem są również właściwości, które powinny znaleźć się na etykiecie. Istotne znaczenie mają w tym przypadku dwa podstawowe certyfikaty – PZH oraz PCBC. To właśnie one dają nam gwarancję zwiększonej wydajności i bardziej efektywnego działania. Wybierając płyn z tymi certyfikatami możemy mieć pewność, że nasz pojazd nie ulegnie uszkodzeniu, a ryzyko wypadku znacznie się zmniejszy.